Featured News

Nandi Awards 2009 Announced

Nandi Awards 2009 Announced

Film No of Awards
Magadheera 9
Sontha Vooru 4
Mahatma 4
Category Winner Film Nandi Type Cash
First Best Feature Film Sontha Vooru Sontha Vooru Gold 50,000
Second Best Feature Film Baanam Baanam Silver 20,000
Third Best Feature Film Kalavaramaye Madilo Kalavaramaye Madilo Bronze 10,000
Akkineni Award for best home-viewing feature film Konchem Istam Konchem kastam Konchem Istam Konchem kastam Silver 20,000
Best popular feature film providing wholesome entertainment Magadheera Magadheera Gold 50,000
Best film on national integration Jagadguru Sri Shirdi Saibaba Jagadguru Sri Shirdi Saibaba Gold 50,000
Best Children film Nazarana Nazarana Gold 1,00,000
Second Best Children film Bunty Bunty Copper 20,000
Best director of Children film Koti Babu Nazarana Copper 20,000
Best documentary film Kartavyam Kartavyam Golden 20,000
Second best documentary film O Jogini Atmakatha O Jogini Atmakatha Silver 20,000
First best educational film Vimukti Vimukti Golden 20,000
Second best educational film Copper 20,000
Best director SS Rajamouli Magadheera Silver 10,000
Best Leading Actor Dasari Narayana Rao Mesthri Silver 10,000
Best Leading Actress Thirtha Sontha Vooru Silver 10,000
Best supporting actor Ram Jagan Mahatma Copper 10,000
Best supporting actress Ramya Krishna Raju maharaju Copper 10,000
Best character actor (gummadi award) LB Sreeram Sontha Vooru Copper 10,000
Best comedian actor

(allu award)

Kishore Bokkala (Vennela Kishore) Inkosari Copper 10,000
Best comedian Actress Hema Konchem Istam Konchem Kastam Copper 10,000
Best Villain Taraka Ratna Amaravathi Copper 10,000
Best Child Actor Sai Krishna Drona Copper 10,000
Best child actress Baby Gayatri My name is Amruta Copper 10,000
Best 1st film director Suman Pathuri Inkosari Copper 10,000
Best screenplay writer Vikram Sirikonda – Deepak Raj Konchem Istam Konchem kastam Copper 10,000
Best story writer Sekhar Kammula Leader Copper 10,000
Best dialogue writer LB Sreeram Sontha Vooru Copper 10,000
Best lyric writer Suddala Ashok Teja Mesthri Copper 10,000
Best cinematographer Sudhakar Reddy Amaravathi Copper 10,000
Best Music director MM Keeravani Vengamamba Copper 10,000
Best Male playback singer SP Balasubramanyam Mahatma Copper 10,000
Best Female playback singer Chitra Kalavaramaye Madilo Copper 10,000
Best editor Kotagiri Venkateswara Rao Magadheera Copper 10,000
Best art director Ravinder Magadheera Copper 10,000
Best Choreographer Shiva Shankar Magadheera Copper 10,000
Best audiographer Radhakrishna Magadheera Copper 10,000
Best costume designer Rama Rajamouli Magadheera Copper 10,000
Best makeup artiste Mallikharjuna Rao Vengamamba Copper 10,000
Best fight master Ram – Lakshman Ride Copper 10,000
Best male dubbing artiste Ravi Shankar Anjaneyulu Copper 10,000
Best female dubbing artiste Soumya Mahatma Copper 10,000
Best special effects Kamal Kannan Magadheera Copper 10,000
Special Jury Award Genelia Katha Copper 10,000
Special Jury Award Ram Charan Teja Magadheera Copper 10,000
Special Jury Award Srikanth Mahatma Copper 10,000
Special Jury Award Kumara Swamy Raju Maharaju Copper 10,000
Special Jury Award Raghu Kunche Bumper Offer Copper 10,000
Best book on Telugu cinema Pulagam Chinnaraana Aanati Aanavallu Copper 10,000
Best film critic on Telugu Cinema Hari Krishna Mamidi Copper 10,000

Comments are closed.