2007 Nandi Awards: Mee Shreyobhilashi best film

2007 Nandi Awards: Mee Shreyobhilashi best film

2007 Nandi Awards: Mee Shreyobhilashi best film

The jury has released the list of Nandi award winners for the films released in the year 2007.

Mee Shreyobhilashi won the best film award. Venkatesh has been declared the best actor for his role in Aadavari Maatalaku Ardhalu Verule and Charmee won the best actress for her role in Mantra.

Krishnavamsi won the best director award for the film Chandamama.

Nandi Film Awards for 2007:
Best Film: Mee Shreyobhilashi
Second Best Film: Happy Days
Third Best Film: Lakshyam
Best Film (Home Viewing): Chandamama
Best Film (Wholesome Entertainment): Adavari Matalaku Arthale Verule
Best Film On National Integration: Chandrahaas
Best Children’s Film: Amulyam
Second Best Children’s Film: O Chinnari Korika
Best Actor: Venkatesh (AMAV)
Best Actress: Charmee (Mantra)
Best Actor in Supporting Role: Jagapathi Babu (Lakshyam)
Best Actress in Supporting Role: Janaki (Amulyam)
Best Character Actor: Ahuthi Prasad (Chandamama)
Best Actor in Negative Role: Murali Sharma (Athidhi)
Best Comedian: Uttej (Chandamama)
Best Comedian (Female): Jhansi (Tulasi)
Best Child Actress: Baby Varshini (Amulyam)
Best Child Actor: Master Roshan (O Chinnari Korika)
Best Director: Krishnavamsi (Chandamama)
Best First Film Director: Ravi Tenali (Muhurtham)
Best Screenplay: Sreenu Vytla (Dhee)
Best Music Director: Mickey J Meyer (Happy Days)
Best Lyric Writer: Venigalla Rambabu (Mee Shreyobhilashi – “Chirunavvuto Batakali..”
Best Story Writer: Balabadrapatruni Ramani (Madhumasam)
Best Dialogue Writer: Ramesh Gopi
Best Cinematographer: Ram Prasad (Munna)
Best Editing: Kotagiri Venkateshwara Rao (Yamadonga)
Best Art director: Srinivasa Raju (Chandamama)
Best Choreography: Noble (Desamuduru – “Satte E godava ledu..”)
Best Singer (Male): Karthik (Happy Days – “Oh My Friend..)
Best Singer (Female): Kousalya (Satyabhama – “Gundelona Nuvve..)
Best Dubbing Artiste (Male): Ravi Shankar (Athidhi)
Best Dubbing Artiste (Female): Sowmya (Lakshyam)
Best Makeup: Nalla Srinu (Yamadonga)
Best Fights: Ram – Lakshman (Dhee)
Best Costume Designer: Rama Rajamouli (Yamadonga)
Best Audiographer: Radha Krishna (Manthra)
Best Special Effects: Kamal Kannan (Yamadonga)
Best Documentary: Kalisundaam Raa
Second Best Documentary: Pragathi Patham
First Best Educational Film: Good Bad Ugly
Best Book On Telugu Cinema: Anaganaga Oka Raakumarudu
Best Film Critic: Challa Srinivas

Special Jury Awards
Ram Charan Teja (Actor for Chiruta)
Bhumika (Actress for Satyabhama)
Gowtham Buddha (Film)
N Sudhakar Reddy (Cinamatography for Anasuya)


Comments are closed.